Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

By „NIECHRONIENI” czuli się bezpiecznie

Data publikacji 20.02.2023

Ominięcie pojazdu, wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem czy też nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu – właśnie takie zachowania są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z białostockiej drogówki dyscyplinowali takich kierowców, ale przyglądali się również czy także piesi dbali o swoje bezpieczeństwo. To właśnie oni są najbardziej narażeni na negatywne skutki wypadków drogowych.

Policjanci z białostockiej drogówki przyglądali się tym odcinkom dróg i skrzyżowań, gdzie są przejścia dla pieszych, a także tym miejscom, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Zwracali także uwagę na nieprawidłowe zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego takie jak: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Policjanci sprawdzali także czy piesi dbają o swoje bezpieczeństwo. Reagowali na te zachowania, które wpływają na ich bezpieczeństwo, a szczególnie: przekraczanie jezdni przez pieszych w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle. Podczas rozmów z pieszymi i rowerzystami policjanci przypominali o obowiązku noszenia odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym oraz zachęcali do korzystania z nich także na wszystkich nieoświetlonych drogach w obszarze zabudowanym.

Blisko 180 wykroczeń ujawnili policjanci, z czego blisko 110 zostało popełnionych przez kierowców i ponad 60 popełnionych przez pieszych. Ponad 20 wykroczeń zostało popełnionych wobec pieszych oraz blisko 20 przekroczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Trzech kierowców zdecydowało się wsiąść za kierownicę na „podwójnym gazie”. Jednym z nich był 46-letni białostoczanin. Mężczyzna wpadł po 15 na Sikorskiego po tym, jak wyprzedził inny pojazd bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w organizmie.

Mundurowi przypominają również, że w przypadku zauważenia łamania przez kierowców przepisów ruchu drogowego, można zaznaczyć takie zagrożenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony