OSZUŚCI WCIĄŻ PRÓBUJĄ-SENIORZE BĄDŹ CZUJNY - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

OSZUŚCI WCIĄŻ PRÓBUJĄ-SENIORZE BĄDŹ CZUJNY

Data publikacji 25.10.2019

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku ostrzegają przed oszustami, którzy nie odpuszczają i wciąż próbują okradać, podając się m.in. za "policjanta CBŚ". Apelujemy o rozwagę i czujność.

Białostocka policja w tym tygodniu odnotowała cztery usiłowania oszustwa m.in. na "policjanta CBŚ". Scenariusze działania oszustów były bardzo podobne. Na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty z informacją, iż do kobiety są zaadresowae dwa listy, które zostaną jej dostarczone. Po kilku minutach seniorka otrzymała kolejny telefon od mężczyzny podającego się za policjanta CBŚ, który poinformowal, że poprzedni telefon to oszustwo. Rozmówca probował uzyskać informację o oszczędnościach kobiety oraz posiadanych kontach bankowych. Orientując się, iż rozmówczyni nie ma środków pieniężnych oszust rozłączył się. W innym przypadku oszust podawał się początkowo za kuriera, a w drugiej kolejności za policja CBŚ z informacją o działaniu hakerów, którzy chcą wypłacić środki z rachunku bankowego. Słysząc, że seniorka nie posiada oszczędności polecił, aby rozmówczyni podając wcześniej swój numer komórkowy udała się do banku, co też uczyniła i wzięła jak najwyższą pożyczkę. "Policja" w tym czasie miała zorganizować zasadzkę na oszusta. Tym razem czujnością wykazali się pracownicy banku, którzy zorientowali się w sytuacji i poinformowali kobietę, iż policja nie prowadzi takich działań a ona sama rozmawia z oszustem. 

Pamiętajmy, że oszuści często proponują, że można potwierdzić jego autentyczność wybierając numer 112, oczywiście nie przerywając połączenia. W słuchawce słychać melodię, a następnie najczęściej głos innej osoby, który potwierdza wersję dzwoniącego. W ten sposób „ofiara” traci czujność i jest przekonana że ma kontakt z prawdziwymi funkcjonariuszami.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji. Jako oficerowie policji przekonują swoje ofiary do wzięcia udziału w akcji policyjnej lub informują, że osoba nam najbliższa została zatrzymana i w związku z tym oferują pomoc w załatwieniu sprawy. Oszuści mogą nas informować o wypadku osoby z naszej rodziny oraz o tym, że potrzebna jest szybka pomoc finansowa.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
  • Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!