Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

30-letni złodziej zatrzymany

Data publikacji 03.12.2015

Policjanci z patrolówki zatrzymali mężczyznę, który chwilę wcześniej ukradł pozostawiony bez nadzoru rower. 30-latek noc spędził w policyjnym areszcie. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem. Białostoccy policjanci ponownie apelują do użytkowników jednośladów! Nie pozostawiajmy niezabezpieczonych rowerów, gdyż są łatwym łupem dla złodziei!

Wczoraj późnym popołudniem dyżurny białostockiej komendy miejskiej Policji został powiadomiony o kradzieży roweru, do której doszło na klatce jednego z bloków w Czarnej Białostockiej. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol Policji, który ustalił, że jednoślad był pozostawiony na klatce bloku i w żaden sposób niezabezpieczony. Złodziej korzystając z  okazji ukradł go 77-letniemu właścicielowi. Mundurowi natychmiast ruszyli na poszukiwania roweru jak i jego „nowego użytkownika”. Niedługo później zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież. Mimo, że nie miał jednośladu, to funkcjonariusze szybko ustalili, że porzucił  jednoślad niedaleko, przy jednym ze sklepów spożywczych. 30-latek już podczas wstępnej rozmowy przyznał się do przestępstwa. Noc spędził w policyjnym areszcie. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem.

Pomimo trwającego od kilku dni grudnia, aura za oknem stwarza możliwości do poruszania się rowerami. Pamiętajmy jednak, że pomimo pory roku - złodzieje nie śpią. Dlatego też nigdy nie zostawiajmy swojego niezabezpieczonego jednośladu nawet na przysłowiową chwilę, gdyż staje się on wtedy bardzo łatwym łupem. Mundurowi po raz kolejny apelują o ostrożność i radzą, co zrobić by ograniczyć ryzyko utraty jednośladu.

Jak zabezpieczyć rower?

Najczęściej łupem padają niezabezpieczone jednoślady, bądź te przypięte słabymi zapięciami. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. Przy ich zakupie należy pamiętać, że nie zawsze grubość całej linki mówi nam o jej solidności. Najczęściej to sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie jej grubości, a umieszczona w środku metalowa linka jest na tyle cienka, że szybko podda się nożycom. W związku z tym wybierajmy tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet, jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru.

Czy rower jest bezpieczny w piwnicy?

Nawet zabezpieczenie roweru poprzez samo wstawienie go do piwnicy nie daje gwarancji, że nie padnie on łupem złodzieja. Piwnica to miejsce, gdzie w nocy rzadko ktoś zagląda, a drewniane drzwi, słabe zawiasy i niewielka kłódka nie stanowią żadnej przeszkody. Z reguły ma on dużo czasu, dlatego koniecznie pozostawiając tam rower lub w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, zadbajmy o niego i przypnijmy go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany. Im większa liczba zabezpieczeń do pokonania, tym dłuższy czas potrzebny sprawcy na dokonanie kradzieży i większe szanse, że ktoś usłyszy odgłosy piłowanych, czy rozcinanych zabezpieczeń. Niestety rowery nie są też bezpieczne na balkonach. Mogłoby się wydawać, że będziemy słyszeć, jak złodziej wdrapie się na piętro po nasz rower. Nic bardziej mylnego. Co roku policjanci są informowani także o kradzieżach rowerów z balkonów. Tylko solidne kraty lub przymocowanie roweru uchwytami do ściany może uchronić go przed złodziejem.

Gdzie zostawić rower w mieście?

Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że operator monitoringu zauważy próbę kradzieży i na miejsce natychmiast zostanie skierowany patrol Policji. Natomiast pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie nawet wtedy, gdy rower jest solidnie przypięty.

Jak przypiąć rower?

Przede wszystkim nie za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka - kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętajmy, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniemy swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower muszą być solidne i trwale przymocowane. Uważajmy także na przypinanie roweru do niskich słupów, na których zamontowane są np. znaki drogowe. Tarczę takiego znaku można szybko odkręcić i zdjąć, a rower wraz z zabezpieczeniem zostanie zdjęty górą. Pamiętajmy także, że łupem sprawców padają nie tylko rowery, ale także i ich osprzęt, jak na przykład liczniki, pompki, czy zawieszone torby. Złodzieje nie gardzą nawet dobrymi siodełkami, czy kołami, które coraz częściej są montowane za pomocą szybkich zacisków pozwalających je sprawnie zdemontować.

GGY CHCEMY OZNAKOWAĆ ROWER – WAŻNE:

- przyjedźmy rowerem;

- musimy mieć przy sobie dowód osobisty;

- jeżeli chcemy by nasze niepełnoletnie dziecko miało oznakowany rower, policjanci zapraszają - razem;

- musimy mieć przy sobie także dokumenty potwierdzające zakup roweru.

Przypominamy, rower można oznakować w każdym komisariacie Policji na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego:

 - Komisariat Policji I w Białymstoku, ul. Waryńskiego 8, tel. /85/ 746 07 57

 - Komisariat Policji II w Białymstoku, ul. Warszawska 65, tel. /85/ 748 20 61

 - Komisariat Policji III w Białymstoku, ul. Upalna 36, tel. /85/ 654 69 63

 - Komisariat Policji IV w Białymstoku, ul. Słowackiego 1, tel. /85/ 670 32 44

  - Komisariat Policji w Łapach, ul. Główna 5, tel. /85/ 715 82 00

 - Komisariat Policji w Zabłudowie ul. Białostocka 68, tel. /85/ 718 80 97  

 - Komisariat Policji w Wasilkowie, ul. Dworna 4, tel. /85/ 710 40 34.

Powrót na górę strony