Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja odblaski

Data publikacji 07.11.2014
31 sierpnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca osób pieszych. Dotychczas przepisy nakazywały używanie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym jedynie osobom poniżej 15 roku życia. We wprowadzonej zmianie ustawodawca nakłada obowiązek noszenia odblasków (w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego) na wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym chyba, że idą po chodniku. Warto pamiętać, że pieszy, który porusza się po nieoświetlonej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Kierujący w takiej sytuacji jest w stanie zauważyć osobę pieszą dopiero z odległości około 40 metrów, a to powoduje, że ma bardzo mało czasu na właściwą reakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów. Ten dodatkowy odcinek drogi pozwala kierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego i uniknięcie potrącenia. 
Od chwili wprowadzenia w życie nowego przepisu, na drogach powiatu białostockiego, poza terenem zabudowanym po zmroku doszło do dwóch zdarzeń z udziałem pieszych. Jedno z nich zakończyło się tragicznie, pieszy zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. 
Należy zwrócić tu uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Kierujący jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów, a to nie daje już szansy na reakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. 
Statystyki podlaskiej Policji wskazują, że okres jesienno–zimowy z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych zwiększa zagrożenia na drogach i że to właśnie piesi stanowią w tym czasie grupę szczególnego ryzyka. Nieostrożne wejście na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, chodzenie nie prawidłową stroną drogi czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem tej grupy. W 2013 roku zaistniało 187 wypadków z udziałem pieszych, z czego 65 pieszych było sprawcami tych zdarzeń. W wyniku tych wypadków zginęły 23 osoby a 44 zostały ranne. 
Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego zwracamy się do pieszych z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad: 
• żeby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi, 
• przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię, 
• warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję. 
Nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy w tym trudnym okresie powinni zachować maksimum ostrożności: 
• zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia, 
• nie wyprzedzać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia, 
• nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej, 
• jeździć bez brawury z dozwoloną prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować. 
Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do poważnych i niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.
Powrót na górę strony