Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorka straciła 10 tysięcy złotych i biżuterię

Data publikacji 21.01.2021

Mieszkanka Białegostoku uwierzyła oszustowi, który podał się za policjanta. Zmanipulowana kobieta przekazała łącznie 10 tysięcy złotych i biżuterię.

Do oszustwa doszło  wczoraj, tuż po 15 w Białymstoku. 85-letnia kobieta odebrała telefon od mężczyzny, który twierdził, że jest policjantem. Oszust poinformował kobietę, że doszło do włamania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i zostały skradzione jej dokumenty w postaci "dowodu osobistego". Dodał, że złodzieje mogą zaciągnąć kredyt na jej imię i nazwisko. Rozmówca powiedział, żeby się nie martwiła, ponieważ jej mieszkanie jest obserwowane przez policję, a banki poinformowane zostały o całej sytuacji. W trakcie rozmowy oszust polecił seniorce, aby ta przygotowała swoją biżuterię i pieniądze. W mieszkaniu miał pojawić się inny policjant, który na wypadek kradzieży miał zrobić zdjęcia oraz oznaczyć biżuterię i pieniądze, po czym je zwrócić. Niestety kobieta uwierzyła w historię oszustów i zgodziła się na "współpracę". Wówczas w mieszkaniu pojawił się mężczyzna, który również podawał się za policjanta. W trakcie swojej wizyty oszust fotografował rozłożoną przez seniorkę biżuterię i pieniądze. Chwilę później, powiedział, że musi zabrać rzeczy do komendy, aby oznaczyć je fluorescencyjnie. Dodał, że tuż po tym wszystko zostanie 85-latce zwrócone. Niestety ani jedno ani drugie nie wróciło do seniorki, a kontakt z rozmówcą urwał się tuż po tym, jak przekazała pieniądze. Kobieta zadzwoniła jeszcze raz na podyktowany wcześniej numer 912, który okazał się fałszywy. Ostatecznie seniorka straciła 10 tysięcy złotych i biżuterię o bliżej nieokreślonej wartości.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów. Nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł.
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o zagrożeniach.
  • Przypominamy, że policjant nieumundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.
  • Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

 

Powrót na górę strony