Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie na drogach

Data publikacji 16.11.2015

Kierowca volkswagena stracił prawo jazdy za ominięcie innego pojazdu przed przejściem dla pieszych. O całym zdarzeniu mundurowi dowiedzieli się z upublicznienia nagrania przez innego uczestnika ruchu drogowego. Policjanci zadziałali błyskawicznie ustalając i karząc pirata drogowego. Mundurowi apelują o rozwagę, ostrożność i wyobraźnię oraz ostrzegają, że nie będzie żadnej pobłażliwości w stosunku do piratów drogowych!

Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego białostockiej komendy miejskiej Policji zatrzymali prawo jazdy kierowcy volkswagena. Pod koniec października auto ominęło autobus, który zatrzymał się tuż przed przejściem dla pieszych i o mały włos nie potrącił idącego po przejściu mężczyzny z dzieckiem. Tylko natychmiastowa reakcja pieszego, który cofnął się sprawiły, że ani jemu ani dziecku nic się nie stało. O całym zdarzeniu policjanci dowiedzieli się dzięki upublicznieniu nagrania obrazującego wykroczenia. Mundurowi błyskawicznie ustalili świadków tego zdarzenia oraz dane pirata drogowego. W miniony wtorek 45-letniemu kierowcy volkswagena za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy. Teraz jego postępowaniem zajmie się sąd. Niestety nie było to jedno odosobnione zdarzenie. Tylko w przeciągu ostatnich tygodni doszło do dwóch potrąceń niechronionych uczestników ruchu właśnie na przejściu dla pieszych. Pierwsze z nich miało miejsce na ulicy Składowej. 78-letni kierowca toyoty wjechał w idące po przejściu dla pieszych dwie kobiety. Obie 20-latki trafiły do szpitala. Natomiast w minioną środę, po 18.00, 20-latek kierujący hondą jadąc ulicą Dubois na skrzyżowaniu z ulicą Rzymowskiego skręcając w lewo, wjechał w idącą po zebrze 18-latkę. Młoda kobieta także trafiła do szpitala. Obaj nierozważni kierowcy natychmiast stracili prawa jazdy, a o dalszym ich losie zadecyduje sąd. Oba potrącenia to kolejny przykład pokazujący, że niektórzy kierowcy nie przestrzegają podstawowych przepisów ruchu drogowego.

Białostoccy policjanci apelują wiec o rozwagę, ostrożność i wyobraźnię, a przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Mundurowi ostrzegają, że dla tego typu zachowań nie będzie żadnej pobłażliwości.

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak samo jak kierowca, musi być skoncentrowany i dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania, tzn. zdawać sobie sprawę, że prowadzący auto może go nie zauważyć lub nie ustąpić mu pierwszeństwa. Natomiast kierowcy muszą mieć świadomość, że pieszy w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze jednak zależy od nich samych. Często do wypadków, w których biorą udział piesi dochodzi na przejściach lub poboczach. Bardzo niebezpieczne jest także przebieganie przez jezdnię. Wielokrotnie osoby te na skutek zdarzenia doznają ciężkich obrażeń, a w niektórych przypadkach nawet giną na miejscu. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych, jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań wobec obu grup – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych.

Ponadto 31 sierpnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca osób pieszych. We wprowadzonej zmianie ustawodawca nakłada obowiązek noszenia odblasków (w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego) na wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym chyba, że idą po chodniku. Warto pamiętać, że pieszy, który porusza się po nieoświetlonej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Kierujący w takiej sytuacji jest w stanie zauważyć osobę pieszą dopiero z odległości około 40 metrów, a to powoduje, że ma bardzo mało czasu na właściwą reakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów. Ten dodatkowy odcinek drogi pozwala kierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego i uniknięcie potrącenia.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci apelują do pieszych o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

• żeby widzieć nadjeżdżający z przeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi;

• przez jezdnię przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy gwałtownie na jezdnię;

• należy zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory odzieży powodują, że kierowca widzi pieszego dopiero w ostatnim momencie.

Nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy w tym trudnym jesienno - zimowym okresie powinni również zachować maksimum ostrożności:

• zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia;

• nie wyprzedzać i nie omijać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia;

• nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej;

• jeździć z dozwoloną i dostosowaną do warunków drogowych prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach złej widoczności bardzo dużą rolę odgrywa tu właściwe oświetlenie jednośladu. Policjanci przypominają, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W sytuacji ograniczonej widoczności światła należy włączyć.

Powrót na górę strony