Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów!

Data publikacji 09.11.2015

Tylko dzisiejszego ranka oszuści zadzwonili do dwóch seniorek próbując wyłudzić od nich oszczędności. Na szczęście obie kobiety nie dały się zwieść przestępcom. Białostoccy policjanci apelują o rozwagę i czujność. Nie dajmy się oszukać!

Oszuści znów zaatakowali. Tylko dzisiejszego ranka zadzwonili do dwóch mieszkanek Białegostoku, 78 i 85-latki. Schemat ich działania w obu przypadkach był podobny. Na telefon stacjonarny najpierw zadzwoniła kobieta i przedstawiła się za kuzynkę/znajomą i poinformowała, że chce odwiedzić swoją rozmówczynię, po czym się rozłączyła. Po chwili był kolejny telefon. Tym razem męski głos w jednym przypadku przedstawił się jako funkcjonariusz CBA, a w drugim jako policjant. Powiedział, że prowadzi śledztwo i namierza oszustkę, po czym zaczął wypytywać o pieniądze. W drugim przypadku natomiast instruował kobietę, by potwierdziła fakt, że jest funkcjonariuszem CBA dzwoniąc pod numer 112. Nie rozłączając się z rozmówcą kobieta wystukała na klawiaturze numer 112, gdzie głos w słuchawce potwierdził dane rzekomego funkcjonariusza. Na szczęście obie kobiety wykazały się czujnością oraz rozwagą i się rozłączyły.

Białostoccy policjanci apelują o rozwagę i czujność. Nie dajmy się oszukać!

Jak widać przestępcy oszukujący osoby starsze cały czas modyfikują swoją metodę działania. Apelujemy o jeszcze większą czujność  i przezorność. W szczególności pamiętajmy jednak o tym, że funkcjonariusze Policji czy innych instytucji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy czy kosztowności.

Pamiętajmy!

Oszuści są bezwzględni -  umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Sprawcy tego typu oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do niej łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności. Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozsądnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu. W szczególności pamiętajmy jednak o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy czy kosztowności.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować  - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych.

Po raz kolejny zwracamy się z apelem, tym razem do opiekunów osób starszych!

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, obiady świąteczne, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie samotnym seniorom, którzy w naszym otoczeniu funkcjonują.

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności życia niejednokrotnie zbieranych latami.

Powrót na górę strony